Bjelopoljski biznis forum: Razvoj Sjevera traži intenzivna ulaganja u infrastrukturu
- Detalji
- Pogodaka: 1206
U Bijelom Polju je danas počeo 4. Bjelopoljski biznis forum koji je okupio veliki broj učesnika iz Crne Gore i regiona, predstavnika Vlade, zatim domaćih i međunarodnih finansijskih institucija, poslovnih asocijacija, predsjednika opština, ali i uspješnih kompanija koje posluju na ovim prostorima, te predstavnike naučne i stručne javnosti.
Fokus ovogodišnjeg Bjelopoljskog biznis foruma koji organizuje Opština Bijelo Polje u saradnji sa Privrednom komorom i Investiciono-razvojnim fondom Crne Gore, je na održivom razvoju, posebno sjevera Crne Gore, kako bi se smanjila uvozna zavisnost i iseljavanje stanovništva, a samim tim dao doprinos cjelokupnom ekonomskom i društvenom razvoju Crne Gore.
4. Bjelopoljski biznis forum otvorili su predsjednik Opštine Bijelo Polje, Petar Smolović, predsjednica Privredne komore Crne Gore dr Nina Drakić, Predsjednik Odbora direktora Investiciono-razvojnog fonda Crne Gore, Velizar Kaluđerović i savjetnik predsjednika Crne Gore za regionalni razvoj, Aleksandar Stijović
Učesnicima i gostima dobrodošlicu je u ime organizatora poželio predsjednik Opštine Petar Smolović, koji je podsjetio da je ideja o BBF-u se rodila sa ciljem da na jednoj strani spojimo lokalnu i državnu vlast, akademske, finansijske i međunarodne institucije, te sve donosioce odluka, zajedno sa nosiocima privredne aktivnosti, koji predstavljaju ključ i suštinu privrednog razvoja.
Govoreći o stanju ekonomije na sjeveru Crne Gore, on je naveo da su opštine Sjevera pokazale izuzetnu otpornost tokom kovid krize, zbog različite strukture privrede, u odnosu na druge regione uglavnom fokusirane na turizam, jer ih karakterišu snažne aktivnosti u energetskom i sektoru proizvodnje hrane.
– Ipak, obim poslovne aktivnosti koje opštine imaju na sjeveru, značajno su ispod potencijala. Stoga je neophodno aktivnije raditi na završetku brojnih infrastrukturnih projketa, posebno autoputa – istakao je on, dodajući da je to jedini način za privlačenje stranih investitora i kreiranje novih radnih mjesta.
Predsjednica Privredne komore dr Nina Drakić je kazala da je na Sjeveru skoncentrisan značajan dio ukupnog razvojnog potencijala Crne Gore, te da je njegov doprinos ekonomiji veći sa začetkom kapitalnih investicija i ulaganja u razvojne projekte.
Ona se osvrnula na podatke Uprave prihoda i carina i Uprave za statistiku koji pokazuju da je na sjeveru 10% ukupnog broja crnogorskih kompanija, koje su ostvarivale 6% ukupnih prihoda, odnosno 5% dobiti, te zapošljavale 30.740 ljudi, odnosno imale 14 odsto ukupnog broja zaposlenih na nivou države.
- Ovi podaci govore dovoljno sami za sebe. Sjever Crne Gore, sa evidentnim prirodnim resursima, sa ljudskim potencijalom koji, iz iskustva govoreći, u svakoj prilici i na svakom mjestu bilježi uspjeh i rezultat, ima i pravo, obavezu i potrebu da se razvija ukorak sa državom - rekla je predsjednica Drakić.
Predsjednik Odbora direktora Investiciono-razvojnog fonda Crne Gore, Velizar Kaluđerović poručio je da je IRF, posebno cijeneći činjenice kako je Bjelopoljski biznis forum tematski koncipiran, kao i da u njegovom radu aktivno učestvuje značajan broj uglednih privrednika regiona, poziv da participira u njegovom organizovanju prihvatio kao dio svoje obaveze koja proističe i iz društvene misije institucije.
“Investiciono-razvojni fond Crne Gore igra ključnu ulogu u podržavanju ekonomske politike Vlade Crne Gore, usmjerene ka postizanju održivog i inkluzivnog ekonomskog rasta. Naša posvećenost razvoju zelene ekonomije, digitalne transformacije, regionalnoj saradnji i povezanosti, kao i unapređenju konkurentnosti, ostaje nepokolebljiva. Svjesni smo da neujednačen regionalni razvoj u Crnoj Gori predstavlja kontinuiran izazov za Crnu Goru, stoga ulažemo dodatne napore u podršku ravnomjernom regionalnom razvoju. Sjeverni region, obilježen bogatstvom prirodnih resursa, ali i izazovima, nudi izuzetan potencijal za investiranje i razvoj u sektorima poput turizma, poljoprivrede, drvne industrije i energetike. Osiguravanje adekvatnih resursa, infrastrukture i podrške ovom području može stimulisati stvaranje novih radnih mjesta, unapređenje životnog standarda stanovništva, te stvaranje dodatne vrijednosti za crnogorsku ekonomiju u cjelini”, istakao je, između ostalog, Kaluđerović.
U ime predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića, uspješan rad učesnicima Bjelopoljskog biznis foruma poželio je njegov savjetnik za regionalni razvoj Aleksandar Stijović, riječima da svi, kroz institucije koje predstavljaju, treba da utiču na poboljšanje investicione klime i uklanjanje biznis barijera kako bismo privukli održive investicije i kredibilne investitore neophodne za dalji razvoj države i podizanje
- Crnoj Gori su potrebna održiva radna mjesta i nove fabrike, dodatno potrebno je da jačamo i diversifikujemo turističku privredu i razvijamo ruralni, sportski i zdravstveni turizam - rekao je Stijović.
Smatra da na polju poljoprivrede i trgovine treba da doprinijeti boljoj povezanosti i saradnji poljoprivrednih proizvođača sa potrošačima, kao i sa sektorom turizma. Pored toga, razvojne šanse su na polju energetike i energetske efikasnosti, kao i IT tehnologija i digitalizacije.
- Naš zajednički zadatak je da promovišemo dobre prakse, da predstavimo rešenja i vizije razvoja svih ovih sektora u našoj zemlji. Da u saradnji sa bankarskim sektorm i investicionim fondovima stvorimo poslovno okruženje koje će podsticajno djelovati na razvoj posebno malog i srednjeg biznisa - rekao je on.