Šef Delegecije Evropske unije u Crnoj Gori Mitja Drobnič i predsjednik Opštine Aleksandar Žurić govorili su na javnoj debati „Crna Gora i EU integracije“ koja je danas održana u Bijelom Polju.

Ambasador Drobnič govorio je o prednostima ulaska u Evropsku uniju, naglasivši da je Crna Gora na dobrom putu da ka otvaranju novog poglavlja za ispunjenje uslova za ulazak u Evropsku uniju.

- Ulazak Crne Gore u Evropsku uniju najbolje bi osjetili građani, jer bi se poboljšala zaštita potrošača i zdravlja, zaštita životne sredine, gdje bi svako naselje od preko 5.000 stanovnika moralo da ima postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda. To bi poboljšalo kvalitet života građana, ali bi izazvalo i troškove. Ulaskom u EU Crna Gora bi znatno razvila aktivnosti u oblasti turizma. Unaprijedila bi poljoprivredu. Međutim, ono što je sada najbitnije, ulaskom u EU državi su dostupna velika sredstva koja se dobijaju kroz projekte i po pravilima koja treba naučiti, istakao je, između ostalog, Drobnič.

Predsjednik Aleksandar Žurić je naglasio da iza političke formulacije da je članstvo u EU strateški cilj Crne Gore leži puno razumijevanje vremena u kojem živimo i društveno-ekonomskih procesa koji dramatično ubrzavaju “hod istorije”.

- Stim u vezi, treba napomenuti da EU nije samo nadnacionalna zajednica visoko razvijenih evropskih naroda, već u mnogome predstavlja i novi način mišljenja, filozofski koncept koji baca bitno drugačije svijetlo na pojmove granica, nacionalnih zajednica i ukupnu organizaciju društveno-ekonomskog života na cijeloj teritoriji Evrope. S toga je zajednički cilj svih, a naročito lokalnih samouprava da omogućimo intenzivniju razmjenu iskustava, da uporedimo prakse i ublažimo ekonomske, kulturne, sociološke i druge razlike, u odnosu na normirane vrijednosti i ciljeve EU, kojima bezrezervno težimo, kazao je predsjednik Žurić.

On je istakao da je kroz projekat “Evropa u mom gradu”, koji je prepoznat i podržan od strane Evropske komisije, preko organizacije panela, okruglih stolova, do organizacije ovogodišnje proslave Dana Evrope 9. maja u Bijelom Polju, lokalna uprava omogućila građanima kvalitetnu razmjenu mišljenja, al ii ukazala na svoju viziju budućnosti.

- Na osnovu svega što smo iz tih manifestacija mogli zaključiti, jasno je da građani Bijelog Polja više nemaju nikakvih dilema o tome koliko su evro-atlanske integracije neophodan i društvenokoristan proces. Viziju razvoja Opštine Bijelo Polje definisali smo “Strateškim planom razvoja opštine za period 2012-2016. godine”, čime smo održali ritam reformi koje u ovom predpristupnom period sprovodi i cijela naša država. Kroz dio ulaganja infrastructure koji bi trebalo da se dovede u nivoevropskog, do ulaganja koja donose višestruke koristi, uz ekspertsku i finansijsku pomoćEvropske komisije, realizovali smo i realizujemo projekte: Rekonstrukcija graničnog prelaza Dobrakovo, Nabavke komunalne opreme za JKP Lim, dva projekta iz oblasti socijalne zaštite Centra za podršku djeci i porodici, unapređenje kvaliteta vodosnabdijevanja i modernizaciju gradske kanalizacione mreže Bijelo Polje, instaliranje vajrles sistema u centru grada, pospješivanje obnove objekata kulturno-istorijske vrijednosti, poboljšanje uslova osnovnog obrazovanja, opremanje odjeljenja neonatologije Opšte bolnice, unapređenje socijalne inkluzije kroz podršku Centru za socijalni rad, podrška projektima iz oblasti reforme tržišta rada, modernizacije gradske saobraćajne infrastructure i mnoge druge koji su u fazi ocjenjivanja i evaluacije od strane Evropske komisije, naglasio je predsjednik Žurić.

Programiranje nove predpristupne pomoći EU Crnoj Gori u iznosu od 200 miliona eura, koja će biti realizovana tokom sedam narednih godina, šansa je za finalizaciju brojnih projekata u Bijelom Polju. Predsjednik Žurić kaže da optimizam za to temelji na činjenici da se Bijelo Polje efirmisalo kao efikasna i napredna lokalna samouprava, što potvrđuju nagrade gdje je Bijelo Polje međunarodno priznato kao najtolerantniji grad u region i da gaji najbolju saradnju sa civilnim sektorom, najbolju praksu u lokalnoj upravi. Te činjenice, ističe predsjednik Žurić dovode do saznanja da građani moraju biti što češće podsticani da preuzmu aktivniju ulogu u procesu donošenja svih odluka u lokalnim zajednicama.

- Dakle, potpuno svjesni značaja lokalne zajednice u procesu evropskih i transatlanskih integracija, okrenuti smo jačanju postojećih javnih ustanova i centara, osnivanju novih za kojima se ukazuju potrebe, čime namjeravamo upotpuniti institucionalni okvir u ostvarivanju svih oblika ljudskih prava, što je u neposrednoj vezi sa preporukama EU, istakao je predsjednik Žurić.

Moderator debate bio je Veselin Šturanović predstavnik NVO FORS, koja je i organizovala debatu.