Trodnevni festival “A better Region starts with YOUth” svečano je otvoren sinoć u Bijelom Polju, na kojem će učestvovati 20 mladih muzičara iz Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije, Albanije i Kosova.
Oni će sarađivati sa iskusnim muzičarima u okviru radionica i master časova, a u večernjem programu će nastupati u različitim formacijama.
Predsjednik Petar Smolović je kazao da je duh Crne Gore istinski dio svjetske, evropske kulturne zajednice, a bjelopoljska opština slovi za oazu međunacionalne, međuetničke i religijske tolerancije i primjer je za region.
„Biti u međunarodnoj sredini je privilegija dvije religije i više kultura koje se prožimaju i dopunjuju, a u psihološkoj sferi pojedinaca doprinosi oplemenjivanju spremnosti za prihvatanje različitosti. Zato dajemo punu podršku RYKO projektu kao dijelu berlinskog procesa sa ciljem interkulturalne saradnje mladih na Balkanu.
Kroz projekat „Balkan Academy of Jazz Bijelo Polje“, Francuska, Njemačka kao i organizacija RYCO žele da pošalju signal o djelovanju muzike kao povezujućeg faktora koji prevazilazi granice, te da mladim muzičarima pruže mogućnost da nastupaju zajedno sa iskusnim džez muzičarima, pronađu inspiraciju i uče.
„Ovdje smo odabrali jedan muzički događaj zato što u Francuskoj muzici prepisujemo brojne vrline. Kažemo da u Francuskoj sve počinje i sve se završava pjesmom - šansonom, ali isto tako kažemo da muzika oblikuje, ublažava karakter, stoga upotpunosti ovakvim događajem odgovaramo i cilju kome teži kancelarija RYKO i veoma se radujem ovom događaju i želim da uspije“, kazala je ambasadorka Francuske u Crnoj Gori Kristin Tudik.
Njemačka je takođe podržala ovaj projekat, a ambasador dr Robert Weber je kazao da se pouke trebaju izvlačiti iz prošlosti da bi se zajednički gradila budućnost, a kultura je jedan od najboljih načina povezivanja različitosti.
„Jako je važno što je kroz organizaciju RYKO kao rezultat berlinskog procesa, a po uzoru na Njemačko- Francusku omladinsku organizaciju, saradnja mladih ljudi u regionu Zapadnog Balkana dobila institucionalni okvir" kazao je ambasador Weber.
RYKO organizacija osnovana je po modelu Francusko-Njemačke organizacije koja je pokazala da neprijatelji nijesu vječno neprijatelji, da dvije zemlje koje su bile neprijateljske tokom tri rata, mogu da, zahvaljujući mladim ljudima, sarađuju i da se razvijaju.
„Za nas je vrlo važno da nastavimo sa ovakvim projektima i aktivnostima i ovakav skup je nešto što pokazuje na koji način mi želimo da radimo sa mladim ljudima, a kultura ima sigurno veliku moć u tom smislu", kazao je Koljenović naglasivši da se ovakva manifestacija nije slučajno desila u Bijelom Polju, gradu koji je prepoznat po brojnim kulturnim dešavanjima ali i gradu koji je dobar primjer multietničkog, multivjerskog i multinacionalnog sklada.
Umjetničko vođstvo festivala je povjereno saksofonisti i komponisti međunarodnog renomea Haydenu Chisholmu (Keln, Novi Zeland). Projekat je zajednički organizovan od strane Goethe - Instituta u Beogradu i Francuskog instituta u Podgorici.
„Balkan Academy of Music“ u Bijelom Polju završava koncertom i Jam sesijom svih učesnika 21. septembra 2019. u 20:00 časova u Centru za kulturu.