Kancelarija za rodnu ravnopravnost pri Sekretarijatu za lokalnu samoupravu Opštine Bijelo Polje, u saradnji sa Sekretarijatom za poljoprivredu i Sekretarijatom za ruralni i održivi razvoj, obilježavaju tri bitna datuma proglašena od strane Ujedinjenih nacija, 15. oktobar - Međunarodni dan žena na selu, 16. oktobar - Svjetski dana hrane i 17. oktobar - Svjetski dana borbe protiv siromaštva.
Tim povodom je u sali SO Bijelo Polje održana tribina za poljoprivrednice i preduzetnice koje su podržane kroz programe bespovratne finansijske podrške ženskom preduzetništvu i korisnice mjera podrške Sekretarijata za poljoprivredu i Sekretarijata za ruralni i održivi razvoj opštine Bijelo Polje.
Na tribini se govorilo o značaju i vaznosti organizovanja u kooperative, proizvodnji zdrave hrane i potencijalima za jačanje ruralnih sredina.
"Kroz predavanje stručnjaka Ilije Markovića, iz oblasti udruživanja i kooperativa, ukazano je na nekadašnje iskustvo u zadrugarstvu i razlozima nepovjerenja proizvođača da se na taj način organizuju i povezu radi bolje i kvalitetnije promocije i plasmana svojih proizvoda. Kroz diskusiju učesnika ukazao se i problem nedostatka kapaciteta za vođenje i upravljanje radom kooperative" - saopšteno je iz Kancelarije za rodnu ravnopravnost.
Član UO Unije stočara Vučko Pešić i predstavnik NVU “Zelena dolina” iznijeli su više primjera dobre prakse rada u udruženjima kao i ukazali na određene zakonske regulative koje usporavaju i otežavaju udruživanje.
Zdrava hrana i proivodnja iste je ključ razvoja sjevera i prisutni stručnjaci iz te oblasti su dali povratne informacije zainteresovanim učesnicima o načinu registrovanja i uslovima koje treba da zadovolji odrđene standard za dobijanje sertifikata organske hrane i proizvodnje.
Edukacija poljoprivrednih proizvođača, bolja infrastruktura, olakšano apliciranje sa manje administrativnih zahtjeva uticalo bi na veće zadržavanje mlađe populacije na selu i jačanje ruralnog razvoja.
"Ukazano je na važnosti uloge žene na selu, njihov doprinos u proizvodnji zdrave hrane i korišćenju prirodnih resursa u cilju borbe protiv siromaštva, unapređenje održivog razvoja, osnaživanje preduzetništva i jačanje lokalnih potencijala kroz udruživanje, radi veće i bolje vidljivosti na tržištu, kao i ostalih prednosti" - naveli su organizatori.
Oktobar je i mjesec prevencije Karcinoma dojke tako da je svim učesnicma/cama na tribini podijeljen promo material o načinu samporegleda dojke kao jednoj od značajnih karika u lancu prevencije karcinoma.