Danas je u sali SO Bijelo Polje održana javna rasprava o Nacrtu Lokalnog plana akcije za Rome za period 2013-2017, koji predstavlja lokalni strateški dokument koji ima za cilj da doprinese unapređivanju položaja romskog stanovništva u Bijelom Polju, te ostvarivanju i zaštiti njihovih ljudskih prava.
Potpredsjednik Opštine Tufik Bojadžić kazao je da ovaj dokument predstavlja lokalnu platformu politike prema svim važnim pitanjima koja su od značaja za suštinsku i održivu integraciju romske zajednice u javni život i razvoj opštine.
- Strateški cilj koji se postavlja ovim dokumentom jeste poboljšanje i unapređenje položaja Roma u našoj opštini, što treba da dovede do smanjenja razlika koje postoje između njihovog položaja i položaja ostalog stanovništva, odnosno da se suštinski i kvalitativno poboljša sveukupan društveni, kulturni, socio-ekonomski i svaki drugi položaj ove grupe građana u našoj opštini, kazao je potpredsjednik Bojadžić, napominjući da Lokalni plan akcije za integraciju Roma predstavlja rezultat zajedničkog rada lokalne samouprave, tima Misije OEBS-a u Crnoj Gori i predstavnika civilnog društva koji su bili uključeni u prikupljanje relevantnih informacija i pripremu Nacrta ovog dokumenta.
U prikupljanje ovih podataka aktivno je učestvovala NVO Demokratski centar iz Bijelog Polja, čiji predsjednik Zdravko Janjušević kaže da Plan sadrži skup prioriteta i sistemskih mjera koje je potrebno implementirati kako bi se postigla integracija Roma u oblastima pravnog, ekonomsko-socijalnog, zdravstvenog, obrazovnog, urbanističkog, komunalnog, kulturno-infomativnog i sportskog života; nosioce, rokove i potrebna sredstva kao i set instrumenata za praćenje i procjenu uticaja preduzetih mjera.
- Lokalna samouprava i njeni predstavnici su aktivno podržavali izradu ovog dokumenta, kroz konsultacije i participativno istraživanje potreba zajednice. Podrškom kreiranju ovog plana akcije i njegovim usvajanjem, lokalna samouprava je iskazala spremnost da posvećeno i strateški radi na poboljšanju položaja Roma i njihovom aktivnom uključivanju u lokalnu sredinu. U izradi LAP-a korišćeni su svi raspoloživi dokumenti, strategije i važeća zakonska rješenja, koji na direktan ili indirektan način uređuju pitanja od važnosti za integraciju romske zajednice na lokalnom nivou. Osim toga, sprovedeno je i ispitivanje potreba sa ciljem da se omogući jasno i precizno sagledavanje statusa Roma na teritoriji opštine, kao i da se dobije odgovor na pitanje u kojoj mjeri je romsko stanovništvo integrisano u lokalnu sredinu, a koje aktivnosti je potrebno sprovesti kako bi se obezbijedilo poboljšanje stanja u datoj oblasti. U svrhu prikupljanja informacija i relevantnih podataka, organizovani su konsultativni sastanci sa predstavnicima romske zajednice, informativni sastanci sa predstavnicima institucija koje djeluju u oblasti socijalne inkluzije, kao i fokus grupe sa predstavnicima nevladinih organizacija koje se bave zaštitom ciljne populacije, kazao je Janjušević.