Na ovogodišnjem međunarodnom “Speleo film festivalu” koji je održan u gradu Karlovcu u Hrvatskoj, Crnu Goru je predstavljao autor Željko Madžgalj sa kratkim filmovima: “Skriveni svijet” i “Trenuci”. Filmovi su prikazani u konkurenciji 29 filmova koji su došli iz 16 zemalja sa pet kontinenata.
- Promotivni film “Skriveni svijet” urađen je tokom realizacije projekta regionalnog speleološkog katastra za opštine Bijelo Polje, Berane, Kolašin, Mojkovac i Petnjica, a sniman je na atraktivnim lokacijama sjevera Crne Gore i u najljepšim pećinama koje imaju i značajnu turističku vrijednost kao što su “Župan” i “Skakavac” u Beranama, “Zavjet ćutanja” u Bijelom Polju, “Vranštica” u Kolašinu, “Čavčanica” u Mojkovcu i mnoge druge. Muzika koja je korištena za film takođe je crnogorskih autora – tema “Grmožur”, autora Bola Boškovića i tema “Oj đevojko”, autora Darka Nikčevića i Srđana Bulatovića. Projekat regionalnog katastra u sklopu kojeg je sniman promotivni film, podržala je Regionalna razvojna agencija za Bjelasicu komove i Prokletije, kaže Madžgalj
Drugi Film “Trenuci” govori o interesantnim, često i komičnim momentima u kojima se nalaze speleolozi tokom istraživanja podzemlja.
Speleološki film je značajan dio rezultata speleoloških istraživanja, budući da na svjetlo dana iznosi prirodne vrijednosti i ljepote impresivnih podzemnih prostora, koji su prije toga bili dostupni tek malom broju ljudi – speleolozima. Prema riječima organizatora ovog festivala iz Speleološkog odsjeka Dubovac u prikazanim filmovima na Festivalu moglo se saznati o ljepotama speleoloških ukrasa i velikom turističkom potencijalu koje krije podzemni svijet, raznovrsnom životu u podzemlju, rezultatima speleoloških istraživanjam, ekspedicijama u razne egzotične krajeve svijeta, vrijednim naučnim saznanjima i još cijeli niz raznolikih tema vezanih za skriveni svijet podzemlja.
Ovaj festival jedan je od rijetkih s tom tematikom u svijetu iz razloga što je snimanje speleoloških objekata jako zahtjevno i odvija se u uslovima apsolutnog mraka i najčešće negostuljubljivih podzemnih prostranstava u kojima je veoma teško istraživati a kamoli nositi video opremu i organizovati kvalitetno snimanje. Posebno ako se snimanje obavlja u dubokim jamama, izuzetno dugim pećinama, u speleološkim objektima sa velikom količinom vode, na velikim nadmorskim visinama i na veoma niskim temperaturama.