Predsjednik Opštine Bijelo Polje Aleksandar Žurić je u intervjuu za Radio Crne Gore kazao da je privreda na sjeveru naše države u poodmakloj fazi tranzicije sa još uvijek neizvjesnim ishodom. On je naglasio da se takva situacija posebno reflektuje na Bijelo Polje kao regionalni centar.
- U protekloj deceniji uradili smo mnogo na izgradnji infrastrukture koja nije praćena i odgovarajućim privrednim razvojem. Očekujemo da će politika iz protekle dvije-tri godine, koja je značajan dio investicija usmjerila ka podizanju privrednih kapaciteta dati i konkretne rezultate, a neki su već sada vidljivi, kazao je predsjednik Žurić, naglašavajući i to da Opština tokom posljednje tri godine ostvaruje budžetsku stabilnost tako da je gotovo uvijek budžet realizovan više od 95 odsto od planiranog.
- Veoma je važno naglasiti da je ta vrsta stabilnosti ostvarena bez ikakvog zaduživanja. To, međutim, ne znači da je situacija finansijski u potpunosti stabilna, jer nagomilane obaveze iz prethodnog perioda i veliki broj zaposlenih dovode u pitanje finansijsku stabilnost opštine. I u takvoj situaciji uspjeli smo da izvršimo konsolidaciju javnih finansija i ustabilimo izvorne prihode, čime čuvamo povjerenje poslovnih partnera. Sve to je uticalo da primijenimo novi koncept kada je u pitanju investiranje novih projekata, okrećući se eksternim izvorima finansiranja i dobrom planiranju. Zahvaljujući kvalitetnom odabiru infrastrukturnih investicija i njihovom uspješnom realizacijom, Bijelo Polje je u proteklom periodu zauzimalo mjesto odmah iza Podgorice, kada je riječ o funkcionalnim projektima.
PITANJE: Lokalna uprava ni u godini koju smo ispratili nije posustala sa investicijama, urađeno je i radi se više važnih infrastrukturnih objekata. O kojim je projektima riječ?
- Trend uređenja prostora u ovoj opštini zadržan je i u protekle tri godine, koje karakteriše kriza na globalnom planu. U tom periodu svake godine uloženo je u realizaciju projekata preko 25 miliona eura. Izdvojio bih izgradnju dječijeg vrtića u ulici Voja Lješnjaka ne samo zbog značaja tog objekta za građane, već i zbog činjenice da je njegovu izgradnju donirala Vlada Azerbejdžana sa dva miliona eura. Nakon otvaranja vrtića započeta je izgradnja još jednog savremenog obdaništa u ulici Lenke Jurišević, za šta je izdvojeno 1,3 miliona eura. Izgradili smo 4 stambena objekta u naselju Ravna rijeka, za penzionere, korisnike socijalne zaštite, te RAE populaciju. Istovremeno, u Nikoljcu je u toku izgradnja 150 stanova za državne službenike, vrijednosti 6 miliona eura. Više od 600 hiljada eura uloženo je u projekat elektro-energetske efikasnosti gradske bolnice i izgradnju kotlarnice. Kroz partnerstvo sa EPCG, na teritoriji opštine samo u protekloj godini, u poboljšanje starih i izgradnju novih objekata, uloženo je 2 miliona eura. Značajno je pomenuti rekonstrukciju gradskog mosta, koji je dobio prepoznatljivo ruho, kao i izgradnju mosta u prigradskom naselju Strojtanica, te rekonstrukciju mosta na Ribarevinama i izgradnju dva kružna toka. Na Dan opštine biće predata na upotrebu gradska garaža čiju izgradnju je pomogla Evropska komisija sa preko milion eura. U 2013. godini su započeti radovi, koji će uskoro biti završeni, na rekonstrukciji i kompletnoj zamjeni pružnog kolosjeka na području opštine. Ta investicija koštala je 1,45 miliona eura, a prethodne tri godine na sličnim projektima uloženo je 8,5 milion eura. Paralelno sa ovom investicijom urađen je i moderan pružni prelaz u Sutivanu, vrijedan 250.000 eura. Uz ovo vrijedi podsjetiti i na završetak obilaznice oko Bijelog polja, čija je izgradnja koštala 28 miliona eura. Za održavanje i probijanje lokalnih puteva, u protekloj godini izdvojeno je 340.000 eura, a u rekonstrukciju gradskih i prigradskih ulica uloženo 250.000.
Protekle godine Bjelopoljci su dobili i savremeni Dom zdravlja, vrijedan 3,3 miliona eura. Pored sigurnije zdrastvene zaštite, građani su dobili i kvalitetnije vodosnabdjevanje nakon dokaptiranja glavnog gradskog izvorišta u Majstorovini te izgradnje vodovoda u Nedakusima, Gubavau, Slijepač mostu i Džafića brdu. Opština je i 2013. godine pokazala značajnu brigu o multinacionalnom i multikonfesionalnom skladu kroz njegovanje različitih duhovnih vrijednosti. Za potrebe rekonstrukcije i obnavljanja svetilišta u gradu prošle godine je izdvojeno 350.000 eura, a za rekonstrukciju gradske kapele, koja će biti završena ovih dana, izdvojeno je 250.000 eura. Cio projekat premašio je pola miliona eura. Istakao bih i izgradnju aneksa sportske hale u Nikoljcu, u kojoj je smješten Dizaster rikaveri centar, a grad je dobio i savremenu gradsku biblioteku čime se, uz brojna kulturna dešavanja tokom godine, na neki način potvrđuje njegova bogata kulturna zaostavština.
PITANJE: Da li će uspješan trend, kada je riječ o poboljšanju infrastrukture, biti nastavljen i u ovoj godini?
Među najvažnijim infrastrukturnim projektima u ovoj godini, svakako je izgradnja gradske tržnice ( gradskog bazara), zašta je obezbijeđeno 1,5 miliona eura. Radovi će uskoro početi i na izgradnji završne faze magistralnog puta Slijepač most-Pljevlja, na dionici od Pavinog Polja do Kovrena, koja je najzahtjevnija tokom dosadašnje izgradnje. Za te namjene izdovjeno je 4 miliona eura. Proklamovanom idealu Crne Gore kao ekološke države i smaragda ovog djela Evrope, daćemo doprinos kroz izgradnju kolektora za prečišćavanje otpadnih voda. Ova investicija vrijedi 25 miliona eura. U toku je tender za izgradnju prve faze, vrijedan 5,25 miliona eura. Projekat će u značajnoj mjeri pomoći Evropska komisija. Veoma važan projekat je i Azmont centar za obuku radnika, koji će dobiti priliku za posao na izgradnji turističkog kompleksa u Kumboru, čija vrijednost premašuje 500 miliona eura.
PITANJE: Na mjesto predsjednika ste došli iz, rekli bismo, uspješnog biznisa, hoćete li nam reći da li je teško biti predsjednik opštine?
Smatram da je svaki posao jednako težak, zavisno od toga koliko mu, osoba koja ga radi pridaje važnosti i koliko mu temeljno prilazi. Ukoliko je taj pristup površan,nije isključeno da tada postane i neka vrsta noćne more za takvu osobu. Posao predsjednika opštine nosi sobom određene specifičnosti jer od njegovog kvalitetnog obavljanja zavisi stanje u toj zajednici.Ocjenu o radu predsjednika ne donosi on već oni koji su ga birali I drugi građani kojimaq je stalo do kvalitetnog funkcionisanja lokalne samouprave. Pomisao da ću se sa svojim sugrađanima sretati I nakon obavljanja funkcije predsjednika tjera me da svaki problem sagledam objektivno I da pokušam dag a riješim na što kavaliteniji način na zadovoljstvo I građana I lokalne uprave.
Razgovor vodioVukoman Kljajević, Radio Crne Gore