Opština Bijelo Polja danas je obilježila svoj najveći praznik, Dan opštine 3. januar, kojoj je pored brojnih zvanica prisustvovao i predsjednik države Filip Vujanović. Tim povodom je održana svečana sjednica na koj su uručene nagrade dobitnicima najprestižnijeg priznanja u opštini, postavljen kamen temeljac za izgradnju gradske garaže, a položeno je i cvijeće na spomenik palim borcima u centru grada, u znak sjećanja na 3. januar 1945. godine, kada je Bijelo Polje oslobođeno od okupatora.
Predsjednik Opštine Aleksandar Žurić ovim povodom je podsjetio da se 2012. godini veoma aktivno pristupili realizaciji zapošljavanja visokoškolaca, kako bi im bilo omogućeno da odrade pripravnički staž i da se upoznaju sa svim zainteresovanim poslodavcima, ne bi li i na taj način u vremenu globalne recesije, presudno doprinijeli njihovom trajnom zapošljavanju i profilisanju.
- Tek što smo krajem 2011. godine realizovali nekoliko finansijski najzahtjevnijih investicija u novijoj istoriji grada, već smo u 2012. godini, zahvaljujući dobrom odabiru i pripremi, ali i razumijevanju Vlade Crne Gore, partnera i donatora, započeli niz novih projekata, namijenjenih ovom vremenu i nama, ali i budućnosti i generacijama koje dolaze. Tako smo u prošloj godini rekonstruisali, ili preciznije je reći nanovo sagradili, najveći i najsavremeniji Dom zdravlja u Crnoj Gori. U ovo zdanje, čijem smo otvaranju prije nekoliko dana prisustvovali, uloženo je 3,5. miliona eura. U sferi zdravstva završen je i projekat toplifikacije i energetske efikasnosti gradske Bolnice, vrijednosti 550.000 eura, kazao je predsjednik Žurić. On je istakao da je narod, vlada i predsjednik Azerbejdžana, zahvaljujući ličnom angažovanju predsjednika Crne Gore Filipa Vujanovića, ali i dobroj pripremi ovog projekta, na današnji dan 2012. godine, najavili su, a zatim i donirali Bijelom Polju, zdanje centralnog gradskog vrtića, investiciju vrijednu dva miliona eura, čija izgradnja je u toku.
- Istovremeno se izvršavaju pripremne radnje za izgradnju još jednog vrtića-jaslica vrijednog 1,3 miliona eura, za šta su sredstva već obezbijedjena. Takođe, u oblasti obrazovanja, sa donatorima i resornim ministarstvom, rekonstruisali smo dvije srednje i tri osnovne škole u vrijednosti oko 700.000 eura. U potpunosti je rekonstruisan najstariji i najvažniji gradski most sa pripadajućim saobraćajnicama, vrijednosti 1,1 milion eura, koji je već postao prepoznatljivo obilježje grada, a na sličan način se za ovu godinu priprema i rekonstrukcija ulica koje povezuju gornji grad sa samim gradskim trgom i za to je već obezbijeđeno 400.000 eura. Početkom godine otpočeli smo i izgradnju stambeno-poslovnog bloka solidarnosti u Nikoljcu, čijim će završetkom, planiranim za kraj 2014. godine, 150 naših sugrađana trajno riješti stanbeno pitanje, ova investicija je procijenjena na 6,5 miliona eura, kazao je predsjednik Žurić.
Na Ribarevinama je 2012. izgrađena još jedna zgrada za socijalno najugroženije slojeve stanovništva, a dobra praksa stambenog obezbjeđivanja naših najugroženijih sugradjana, dovela je do toga da je lokalna samouprava na istom lokalitetu ovih dana završili još jednu stambenu zgradu za potrebe Udruženja bjelopoljskih penzionera, koju Opština Bijelo Polje gradi sa Udruzenjem penzionera i Fondom penzijsko invalidskog osiguranja.
- Sredstvima namijenjenim IPA projektima izvršili smo i rekonstrukciju kaptaže izvorišta gradskog vodovoda u Majstorovini, i nastavili radove na rješavanju problema vodosnabdijevanja u Nedakusima, Gubavču i Džafića Brdu, gdje su radovi na vodovodima u završnoj fazi. Takođe iz IPA sredstava Evropske unije, u ovoj godini smo obezbjedili 5,25 miliona granta za izgradnju gradskog kolektora, ukupno vrijednog 24 miliona eura, koji je u fazi pripreme međunarodnog tendera, i čijom instalacijom vode Lima konačno neće biti samo lirski zelene, već i čiste u mjeri u kojoj naša najveća rijeka to zaslužuje. Izgrađen je i aneks sportske dvorane u vrijednosti 400.000 eura, rekonstruisali smo sportsku halu u Gimnaziji u vrijednosti blizu 100.000 eur a u rekonstrukciju niza igrališta u bjelopoljskim osnovnim školama u prigradskom i ruralnom području uloženo je 200.000 eura. U ovoj godini, započeli smo izgradnju sportskog kompleksa Otoka, planirane vrijednosti od milion eura, naglasio je predsjednik Žurić.
Radovi na nasipanju značajnog dijela neasfaltiranih saobraćajnica u prigradskim i seoskim naseljima, kao i na proboju novih nekategorisanih puteva, nastavljeni su nesmanjenim intenzitetom kao i u proteklim godinama, pa je, između ostalog, i to dovelo do toga da je Opština u prilici da sa posebnim ponosom istakne da je prije dvadeset dana od organizacija OSCE-a dobila prestižno priznanje za najprimjenjliviju i najbolju praksu u oblasti mjera ruralnog razvoja u funkciji lokalne zajednice, donesenih na lokalnom nivou. Predsjednik Žurić ističe da je u putnoj infrastrukturi, koja osim regionalnog značaja, ima i obilježja ulaganja u razvoj ruralnih područja, i time pretpostavku za valorizaciju poljoprivrednih potencijala, poslije završetka radova na drugoj dionici regionalnog puta Bijelo Polje - Pljevlja, do Pavinog Polja, koja je do sada ukupno koštala 9 miliona eura.
- Pripremamo nastavak radova na završnoj etapi koja pripada našoj opštini, Pavino Polje – Kovren, dužine 10 kilometara, za šta je već izdvojeno 3,95 miliona.eura. Završetak ovog putnog pravca nije samo od značaja zbog povezivanja ovog dijela sjeverne Crne Gore sa pljevaljskim rudnim bazenom i dalje sa Bosnom i Srbijom, već je prije svega riječ o uticaju koji će završetak ovog regionalnog puta imati za razvoj Vraneške doline u cjelini. Ovaj plodni i za razvoj poljoprivrede stvoreni kraj, kojem pripada trećina ukupne površine Bijelog Polja, u decenijama za nama bilježio je neprestani odliv stanovništva. Izgradnjom ovog putnog pravca stvorićemo neophodne preduslove da ova dolina sa svim svojim bogatstvima bude u potpunosti dostupna, i predstavljaće, nadamo se, prvi preduslov da se u njoj izgradi i kvalitetan život, ali i da valorizacijom potencijala utiče na ukupnu poljoprivrednu proizvodnju u našoj opštini. Tokom protekle godine završena je i posljednja faza rekonstrukcije željezničke pruge na čitavoj teritoriji naše opštine, vrijedna 8.5 miliona eura dobili smo savremen pružni prelaz prema školi “9 maj”, a istovremeno je urađena studija koja Bijelo Polje predviđa kao raskršće planirane pruge Pljevlja-Rožaje. Elektro-energetska mreža na teritoriji našeg grada je u 2012. godini inovirana ulaganjima u vrijedosti od 670.000eura, kazao je predsjednik Žurić.
Nakon svečane akademije, predsjednik Crne Gore Filip Vujanović i predsjednik Opštine Bijelo Polje Aleksandar Žurić postavili su kamen temeljac za gradsku parking garažu.
- Ovo je još jedan značajan projekat koji se finansira iz sredstava Evropske unije, istakao je predsjednik Žurić. On je, takođe, naglasio da izgradnjom gradske garaže neće značiti samo veći broj parking mjesta u užem gradskom jezgru, već i neophodan preduslov za zoniranje i potpunu regulaciju saobraćaja, uz oslobađanje svih trotoarskih prostora u najužem centru grada.
Osim ovoga, predsjednik Žurić kaže da je obezbijeđeno i 700.000 eura za potpunu rekonstrukciju gradske tržnice, koja će u toku ove godine biti završena.
- Tokom prethodne godine formirali smo i Lokalnu turističku organizaciju, što je bio neophodan preduslov za povezivanje sa Nacionalnom turističkom organizacijom Crne Gore, što će u buduće značiti zajedničke nastupe na domaćim i međunarodnim turističkim sajmovima, kako bismo na što bolji način prezentirali potencijale, definisane konačno i u prostornim planovima za uređenje našeg dijela Bjelasice, usmjerenog na najefikasniju valorizaciju agroturističkih potencijala ove naše najveće planine. U ovoj godini smo sa slovenačkim investitorima pokrenuli i izradu naučno-stručnih studija za valorizaciju podzemnog dragulja - Đalovića pećine, poslije čega očekujemo prve konkretne rezultate u obliku investicija i koncesionog ugovora. Dobar korak u ovom pravcu predstavlja i realizacija projekta hidroelektrane na bistrici, snage 17 mw i vrijednosti 25 miliona eura, što između ostalih benefita po ovaj kraj i naš grad podrazumijeva i izgradnju puta prema ulazu u Đalovića pećinu, sa čim se u ovoj godini već otpočelo, kazao je predsjednik Žurić.
Predsjednik Žurić i director kompanije Mesopromet, otvorili su poslovni kompleks “Centar” ove kompanije.
- Kompanija Mesopromet postal je jedan od simbola dostignuća i stremljenja našeg grada svojim poslovnim uspjesima, svojom društvenom odgovornošću, svojim korektnim odnosima sa poslovnim partnerima, zadovolnim potrošačima širom Evrope, kazao je predsjednik Žurić, naglašavajući da će opština i dalje raditi na oživljavanju privrede i otvaranju novih radnim mjesta. U tom cilju, naglašava on, priprema se i formiranje posebne biznis zone Bijelog Polja, za koju se izrađuje studija opravdanosti i koju će sa svim pratećim benefitima biti proglašena u ovoj godini.