Građani i građanke Bijelog Polja,
Da li želite da doprinesete jačanju povjerenja među građanima i institucijama? Da li smatrate da je važno ojačati društvenu koheziju u Bijelom Polju i da li želite doprinijeti da se u vašoj opštini svako osjeća kao dio zajednice i da svi doprinose opštem dobru? Da li želite zajednicu bez govora mržnje, nasilja? Imate konkretnu ideju kako doći do ove vizije Bijelog Polja?
Ako je odgovor na neka od ovih pitanja pozitivan, UNDP i Opština Bijelo Polje vas pozivaju da se prijavite za učešće na Dijalogu ,,Zajednica pokreće promjene”!
Lokalni dijalog, koji će biti održan 30. i 31. oktobra u hotelu Franca, predstavlja platformu za kreiranje rješenja koja odgovaraju potrebama lokalne zajednice i koja doprinose opštem dobru.
ZAŠTO JE VAŽNO?
U vremenu kada se lokalno i globalno suočavamo sa brojnim društvenm, ekonomskim i ekološkim izazovima, polarizacijama i nedostatkom povjerenja, važno je da zajedničkim snagama čuvamo prostor za dijalog, saradnju i doprinos opštem dobru.
Zajednice koje osiguravaju uključenost i ravnopravnost svih članova/ca, koje njeguju povjerenje među ljudima, kao i povjerenje u institucije, koje njeguju solidarnost i koje su spremne da rade zajedno za opšte dobro su zajednice koje obezbjeđuju prosperitet i razvoj po mjeri svakog čovjeka. Ovakva društva su otporna na rizike kao što su nejednakost, govor mržnje, ekonomske i ekološke neizvjesnosti.
CILJ FORUMA
Svi koji žive u Bijelom Polju i imaju želju da aktivno doprinesu opštem dobru, boljoj sadašnosti i budućnosti svih građanki i građana, dobro došli su na dvodnevni neformalni dijalog. Program traje od 9:30 do 16:30 prvog dana, dok će drugog dana aktivnosti biti organizovane od 10:00 do 14:30. Dijalog je osmišljen kao inspirativan i otvoren prostor, gdje će se kroz timski rad inicirati akcije za opšte dobro i budućnost po mjeri svih.
Ova jedinstvena prilika omogućava vam da:
- Razmijenite mišljenja i ideje o tome što želite da unaprijedite u svom gradu/kakav grad želite?
- Zajedno sa vašim sugrađanima/kama razgovarate o ključnim izazovima u svojoj zajednici kao što su, recimo: govor mržnje, rodno zasnovano nasilje, vršnjačko nasilje, marginalizacija određenih društvenih grupa itd.
- Podijelite svoju viziju zajednica koje promovišu zajedništvo, solidarnost, poštovanje različitosti i međusobno povjerenje, kao i povjerenje u institucije.
- Budete dio platforme u okviru koje se vaši prijedlozi za rješenja konkretnih izazova uzimaju u obzir od strane lokalnih, nacionalnih i međunarodnih institucija.
Kroz otvoreni dijalog, timski rad, inovativne aktivnosti i edukativne prezentacije, građani/ke će zajedno sa predstavnicima lokalnih institucija raditi na osmišljavanju konkretnih preporuka koje će doprinijeti unapređenju društvene kohezije u Bijelom Polju. Ove preporuke i ideje treba da reflektuju vrijednosti opšteg dobra, solidarnosti, saradnje, poštovanja tolerancije, empatije, rodne i svake druge ravnopravnosti i prevenciju govora mržnje.
ŠTA NAKON DIJALOGA?
Učesnici Bjelopoljskog dijaloga: Zajednica pokreće promjene imaće priliku da, nakon dvodnevnog foruma, budu dio Laboratorije za inovacije u oblasti društvene kohezije, gdje će predložene ideje biti dodatno razvijane, a realizacija nekih od njih podržana.
Osim samih ideja za konkretna rješenja, u okviru dijaloga će biti kreirane i preporuke relevantnim institucijama, koje će razmotriti lokalna samouprava, a kasnije i institucije na nacionalnom nivou. Predviđeno je da lokalne samouprave budu podržane da preporuke proizašle sa dijaloga pretoče u lokalne akcione planove i Povelje za društvenu koheziju. Preporuke sa lokalnih dijaloga biće prenešene na nacionalni nivo kroz saradnju sa relevantnim institucijama, kako bi se i na tom nivou kreirali setovi konkretnih mjera za unapređenje društvene kohezije. Kroz proces lokalnih dijaloga biće kreirana i lokalna rješenja na prepoznate teme i izazove, a pilotiranje odabranih rješenja će biti podržano i finansirano kroz projekat.
KO MOŽE DA SE PRIJAVI?
Mogu da se prijave svi zainteresovani građani i građanke, mladi, žene, lokalne organizacije civilnog društva, prosvjetni radnici, roditelji, preduzetnici, predstavnici medija i drugi akteri koji žele da doprinesu opštem dobru.
Pridruži se tako što ćeš popuniti formu na linku i budi dio promjene! Krajnji rok za prijave je 26.10.2024.
Bjelopoljski dijalog dio je zajedničkog programa Ujedinjenih nacija Zajedno za opšte dobro, koji realizuju UNDP, UNICEF i UNESCO, u saradnji sa Vladom Crne Gore, a finansira ga UN Fond za izgradnju mira. Program ima za cilj jačanje društvene kohezije kroz unapređenje povjerenja građanki i građana u institucije, kao i jačanje otpornosti zajednica na govor mržnje, rodno zasnovano nasilje, nasilje prema i među djecom i mladima.
Čujemo se na Dijalogu!